Çekme Belgeli Araç Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0

Çekme belgeli araç alırken dikkat edilecek hususlar kadar, bireylerin çekme belgeli araçlar hakkında bilgi sahibi olmaları da gerekiyor ki, çekme belgeli araç satın alınırken önem verilmesi gereken bir kaç husus da bulunmakta. Çekme belgeli araçlar satın alınırken öncelikle ilk işlemler için notere gidiyoruz. Her araç alım satımında olduğu gibi bu işlemlerin yapılacağı belirtilir varsa plaka değişikliği o da ücret verilmesi dahilinde işlemlere devam edilir. İster sigortadan isterseniz de şahıstan alınabilen çekme belgeleri araçlar için TÜVTÜRK muayesinden geçebilecek araçlar seçilmeli eğer sıkıntıları ve arızaları var ise giderilmelidir. Aksi takdirde muayeneden geçmeyen araçlarda sıkıntı çıkacaktır.

Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır?

Sıfır otomobillere uygulanan yüksek oranlardaki vergiler, ikinci el piyasasını her zamankinden daha hareketli hâle getirdi. Son iki yıldır ikinci el piyasası son derece canlıyken, ikinci el araç alma veya satma işlemlerinde “çekme belgesi” sıklıkla duyulmaktadır. Peki nedir bu çekme belgesi? Çekme belgeli araç nedir, nasıl alınır?..

Çekme belgeli araçlar da ikinci el diğer araçların satışı gibi noter üstünden yapılır. Sonrasında da bağlı olunan trafik şube müdürlüğünden diğer işlemler için başvuru yapılır. Ardından da son olarak muayene istasyonuna gidilir ve araç hakkında rapor edinilir.

Bir araca dair çekme belgesi alınabilmesi için öncelikle bandrol, trafik cezası, ipotek ve benzer diğer tüm borçların ödenmesi gerekmektedir. Sonrasında da iki plakanın trafik şubeye götürülüp teslim edilmesi gerekmektedir. Böylece çekme belgesi alınmış olur. Çekme belgesi almış olan bir araç, trafiğe çıkamayacaktır. Ek olarak, araca bandrol verilmeyeceğinden masrafı da, yani Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) de kalkmış olacaktır.

Çekme Belgeli Araç Almak

Kullanılmayan, kiraya verilmeyen ve satışı da yapılmayan araçlar için vergi ödemektense çekme belgesi almak tercih edilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki çekme belgesi olan bir araç, asla trafiğe çıkamaz. Bu yüzden masraftan kurtulmak için aracı satışa çıkarmak çekme belgesi almaktan daha isabetli bir karar olacaktır.

Bunu biraz detaylandırırsak, araç üzerinde rehin, haciz, icra veya borç olarak tabir edilen maddi tedbirler var ise çekme belgesi sayesinde bu aracı trafikten men edebiliriz. Burada çekilen aracı satın alma gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Her çekme belgeli aracı satın almak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle bir takım yasal şartnamelerin de yerine getirilmesi gerekmekte.

Sizlerde çekme belgeli ne demek, diyorsanız yukarıdaki bilgiler sizlere faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.