En Düşük İşsizlik Maaşı 2020

0

İşsiz kalma durumunda işkur tarafından işsizlik sigortasından karşılanan işsizlik maaşı belirli süre dahilinde verilmektedir. Vatandaşlar ise en düşük işsizlik maaşının 2020 yılında ne kadar olduğunu merak etmekte. Zira verilecek olan tutarın yanlış olmaması, onlar için büyük öneme sahip. Belirli süre için işsiz kalan ve ilgili şartları taşıyanlara verilen işsizlik parası, 2020 yılı asgari ücrete gelen zamlar dahilinde artırıldığının altını çizelim. Söz konusu en düşük işsizlik maaşı tutarı net 1177 TL olarak belirlendi.

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi brüt maaş üzerinden hesaplanan işsizlik parası, en düşük seviyelerden ödenmekle beraber en yüksek tutarlarda da ödenebiliyor. Ancak en önemlisi de maaşın ne kadar olursa olsun belirli bir tutarı yani %80 oranını geçmemesidir. Asgari tutarın %80 sonrasında ilgili tutar, verilmez. Bu nedenle işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının %80 oranını geçememesi ilgili mevzuatta bulunmakta.

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

İşsiz kalma, kolay atlatılan bir durum olmamakla beraber işinden ayrılan bireylerin yeniden iş bulma ihtimali giderek azalmakta. Artan rekabet ortamı ve iş verenin acaba daha düşük maaşla kimi çalıştırabilirim düşünceleri, işsiz kalanların umudunu yıkmaya devam etmekte. Bu durum bazı mevzuatlar dahilinde işçilerin yanında olduğunu da göstermekte. Zira belirli süre işsizlik maaşı verilmektedir bu durumda kalan vatandaşlara.

İşsizlik Maaşı En Düşük Ne Kadar?

Söz konusu bu maaşı alabilmek için bir takım şartların var olduğunu görüyoruz. En basitinden bakıldığında işsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içinde işkur’a giderek başvuruda bulunmanız şart. Eğer ki, bu süreyi geçerseniz mevcut tutarın altında bir ödenek veriliyor geçen süre bazında. Bu nedenle zaman kaybettirmeden bu işsizlik maaşından yararlanmak isteyenler başvurularını zaman içinde yapılmaları önerilmekte.

İşsizlik maaşı çalışmayan sigortalı vatandaşlar için büyük önem taşımakta. Artan her asgari ücret karşısında bu maaşında artması ve maaşların işsizlik sigortası tarafından karşılanması oldukça iyi bir seçim olacaktır. Ancak temennimiz bu durumda kalacak olan vatandaşların, bir an önce sigortalı işine yeniden kavuşmaları.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.