En Yüksek İşsizlik Maaşı 2020

0

Var olan işinden ayrılarak gelir durumu düşük olanlara devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanmakta. Bireyler ise en yüksek işsizlik maaşı 2020 konusunda vereceğimiz bu bilgiler sizlere faydalı olacak. Hükumetin vermiş olduğu karar doğrultusunda en yüksek işsizlik maaşı parası 2354 TL olarak belirlenmiştir.

En Yüksek İşsizlik Maaşı

Hayat şartları bazen istenmeyen durumların gerçekleşmesine neden olabilir. Özellikle çalıştığınız kurum ile sorunlar yaşayabilir ve bunun sonuçlarına göre işsiz kalabilirsiniz. Bu durumda işsiz kalan vatandaşların mevcut durumlarında sıkıntıların çıkmaması adına sosyal güvenlik kanunu kapsamında ödenen adı işsizlik parası olarak belirtilen bir ödenek mevcut. Bu işsizlik maaşı belirli bir süre dahilinde ve şartlar kapsamında ödenmektedir. Yani işsiz kalan her bireye bu ödenek verilmemekle beraber gerekli işsizlik parası şartlarını karşılaması gerekmekte şahsın. En yüksek ve en düşük işsizlik maaşı olmak üzere yılın ocak ayında yeniden belirlenerek medya ile paylaşım yapılır. Zira asgari ücrete gelen her zam, aynı zamanda işsizlik maaşının da artmasına neden olur.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var işsizlik maaşı işkur tarafından ödenmekle beraber, başvurular da yine işkur üzerinden yapılıyor. Kişi ekonomik açıdan sorunlar yaşamaması için bir sosyal güvence anlamına gelen işsizlik maaşı, işsizlik fonu tarafından karşılanıyor. İşsizlik maaşı, maaş artışından etkilenmekle beraber son 4 aylık alınan maaş üzerinden hesaplanıyor. Yani brüt ücretin %40 şeklinde hesaplanan işsizlik maaşı, her yıl asgari ücrete gelen zam veya maaş artışından kısmen etkilenmekte.

En Düşük İşsizlik Maaşı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi brüt maaş üzerinden hesaplanan işsizlik parası, en düşük seviyelerden ödenmekle beraber en yüksek tutarlarda da ödenebiliyor. Ancak en önemlisi de maaşın ne kadar olursa olsun belirli bir tutarı yani %80 oranını geçmemesidir. Asgari tutarın %80 sonrasında ilgili tutar, verilmez. Bu nedenle işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının %80 oranını geçememesi ilgili mevzuatta bulunmakta.

Burası Önemli!!!  İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2020

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

Yukarıdaki rakamlar dahilinde işsizlik maaşından yararlanmak için belirli şartların sağlanması gerektiğini belirtmiştik. Bunların neler olduğuna bakarsak;

  • İşsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içine başvurular kabul ediliyor.
  • Kendi kusuru ve talepleri doğrultusunda doğrudan işten ayrılmamak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak şekilde 120 gündür sigortalı olmak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak 3 yıl süre zarfı şekilde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olmak
  • 30 gün içinde ya işkur ya da internet üzerinden başvuru yapılması gerekmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.