Faizsiz Para Değerlendirme (PARA BİRİKTİRME YOLLARI)

0

Faizsiz para biriktirme yolları sizlere zor gelebilir ancak banka faizi olmadan bile para değerlendirme imkanı olmakla beraber, bunlardan ne şekilde kazanç sağlayacağınızı aşağıdaki bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz. Söz konusu günümüz şartlarında elindeki nakit para olanlar hızlıca döviz, altın, borsa, nemalandırma, mevduat, kumbara fonu, fon alım satımı, bes (bireysel emeklilik sistemi), gibi yatırıma araçlarında değerlendirmek istemekte. Ancak faizsiz para biriktirme yolları arasında en önemlisi aslında faizsiz para nasıl değerlendirilir, sorusuna yanıt bulmakla geçer!

Faizsiz Para Biriktirme Yolları 2020

Maaşını ay sonuna yetiremeyenler, bir yolunu bulup az da olsa parasının değerini koruma yollarını aramaya meyilli oluyor. Aynı durum, harçlık, burs veya kredi alan öğrenciler için de geçerli. Herkes, eline geçen parayı bir miktar bile olsa artırabilmek istiyor. Diğer yandan risk almadan, en güvenli seçeneğin araştırılması da gerekiyor.

İlk etapta hemen herkesin aklına gelen, paranın tümünün veya bir kısmının 32 günlük vadeli hesapta tutulması. Bu, tasarruf edilen meblağ için makul bir çözüm yolu; ancak soru işaretleri de var: Örneğin 2020 TL tutarındaki asgari ücret ayın 10’unda alındığında, tümü bankaya yatırılırsa 25 gün sonraki ödemede vade bozulmak durumunda kalacaktır. Bir öğrenci, aydan aya aldığı harçlığını ise zaten 32 gün boyunca vadeli hesapta tutma ayrıcalığına sahip değildir. Peki ele geçen para, bir süreliğine bile olsa, nasıl korunur veya değeri artırılır? Buna ek, bu işlemde nasıl risk alınmaz ve güvenilir yol nedir?

Herhangi bir bankada vadesiz Türk Lirası hesabı olanlar için en makul yöntemlerden birisi repoyu tercih etmek. Birçok banka, bu hizmeti müşterilerine sunuyor. Birkaç tanesini sizin için inceledik:

Faizsiz Para Değerlendirme

– 4 Ekim 2019 tarihli Ziraat Bankası repo oranları dikkate alındığında, asgari ücret veya öğrenci harçlığı için geçerli olan faiz oranı 3 günden 6 güne kadar %3. Şubelerde 1000 TL ve üstündeki tutarlar için işlem yapılabilirken, diğer kanallarda ise 250 TL ve üstü için işlem yapılabiliyor. Örneğin 500 TL’yi 5 gün sonra kullanmayı planlıyorsanız ve paranız Ziraat Bankası’nda ise bu tutarı 5 günlüğüne repoda değerlendirebilirsiniz.

– İş Bankası ise şubelerinden en az 5000 TL tutarında repo talimatı alımına izin veriyor. Eğer internet şubesini tercih ediyorsanız, en düşük tutar 500 TL.

Reponun dışında değerlendirebileceğiniz, günlük faiz oranıyla değişken olan çeşitli hizmetler de bankalar tarafından sunuluyor. Bunların belki de en önemlisi QNB Finansbank’ın alt şirketi En Para tarafından sunulanı. Söz konusu faizsiz para değerlendirme aşamasında borsa önemli etkenler arasında. Yatırım fırsatı doğan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak çok ama çok kar getirebilir. Bunun için sizlere tavsiyemiz www.serkanercil.com.tr gibi işinde uzman olan yatırımcıların tercih ettiği şirketlere yönelmeniz. Bu şirketleri incelerken; SODA, SİSE, ASELS, PETKM, THYAO, İCBCT örnek verilebilir.

Faizsiz Para Kazanma

– En Para… İlk çıktığında merak uyandıran ve zamanla birçok kişiye ulaşmayı başaran bu sistem, şubesiz bankacılığın Türkiye’deki mihenk taşı. En Para üstünden Birikim Hesabı açabilir ve günlük olarak paranızın değerini koruyabilirsiniz. 6 Ekim 2019 itibariyle en düşük faiz oranı %10,50 olarak belirlenmiş. Bu da, 500 TL’nin günlük 0,12 TL net faiz getirmesi demek oluyor.

– Odeabank tarafından sunulan “Para Çekilebilir Hesap” ise en az bir aylık olarak açılabiliyor. Harçlıklar için pek uygun olmasa da, hem tasarruf yapmaya çalışanlar hem de ödemelerinde sıkışanlar için tercih edilebilir. Bu hizmette, mevcut faiz oranı ve getirisi etkilenmemekte olup 8nci günü takiben istendiğinde para çekilebilir.

Sonuç olarak baktığımızda katılım bankaları üzerinden kar zarar durumuna göre para kazanmak mümkündür.

Nereden Para Bulabilirim? (2020 Yılında)

Para bulmak sanıldığı kadar zor değildir.

  • Kart kırdırma, bankadan vadeli kredi çekip o parayı kullanarak parayı katlama, abritaj sistemi ile para kazanma, dropshoping gibi eticaret sistemleri üzerinden elinde mal olmadığı halde başka bir yerden alınan malın kar marjını bırakarak para kazanmak gibi!
  • Aracılık yaparak para bulmak çok basittir. Farz edelim ki bir daire buldunuz çok ucuz onun ilanını açarak, kar üstüne bırakarak kolaylıkla satış yapabilirsiniz. Aynı durum araç satışlarında sıklıkla karşınıza çıkar.
  • Kuyumculardan kredi kartınız ile altın alarak onu farklı bir yerde bozdurmak.
  • Tanıdık bakkaldan gıda ürünlerini alarak, farklı bir bakkala ucuzdan satmak.
  • Kullanılmayan eşyaların satılması
  • Oturduğunuz evin günlük veya saatlik kiraya verilmesi
  • Nakit avans çekmek
  • Taksitli nakit avans çekmek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.