İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2020

0

Asgari ücrete gelen zam ile beraber işsizlik maaşına da 2020 yılında zam yapıldı. Buna göre 2020 işsizlik maaşı ne kadar soruları gelmeye başlandı. En düşük ve en yüksek işsizlik parası hakkında güncel verileri buradan öğrenebilirsiniz. Sizlerde işsizlik maaşının nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Zira Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Belli bir iş yerinde düzenli olarak çalışan kişilerin bir süre sonra kendi kusurları ve hataları dışında iş yerinden kaynaklanan sebepler vasıtası ile işsiz kalması durumunda işçinin alacağı ücrete işsizlik maaşı adı verilmektedir. İşsizlik maaşı asgari ücrete yapılan zamların ardından artış göstermiştir. Asgari ücrete verilen %26 gibi bir oran ile birlikte tüm ödemelerde olduğu gibi işsizlik maaşında da artış olmuştur. İşsizlik maaşı 2020 yılında ne kadar olacağı en düşük ve en yüksek işsizlik maaşları hakkında daha geniş bilgiyi yazıda bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı yeni yıl zamları ile birlikte belirlenmiş durumda. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak. Verilen rakamlar 2020 yılı başlangıcından itibaren geçerlidir.

2020 İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşından faydalanmak için bir takım şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar arasında en temel unsur işçinin kendi isteği ve kendi kusurları dışında işsiz kalmış olması şartı aranmaktadır. Yani kişi kendi imkanları ile işten çıkmış olmamalıdır. Kişi hizmet akdinden önceki son 120 gün boyunca sürekli olarak çalışmış olması da yine aradan diğer şartlar arasında yer almaktadır. Hizmet akdinden önce üç yıl içinde en az 600 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olmak da yine bir diğer aranan şartlar arasında yer alır. İşçinin hizmet akdinin fesih işlemlerinden sonra 30 gün içinde en yakın olan İŞKUR’a başvuruda bulunması ya da dijital ortamda durumunu bildirmesi aranan diğer şartlardan birisi olarak sıralanmıştır.

Burası Önemli!!!  En Düşük İşsizlik Maaşı 2020

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Alırım?

İşsizlik maaşını almak isteyen bir kişi PTTBank şubelerine giderek TC kimlik numarası ile birlikte işsizlik maaşı almak istediğini belirtmesi halinde işsizlik maaşından faydalanabilmekte ve hesabına yatan ödemeleri alabilmektedir.

İşsizlik parası ne kadar alabilirim sorusuna yanıtı yukarıda vermiştik aslında. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak. Yani %80 üzeri bir tutar var ise alacağınız en fazla tutar 2354 lira ile sınırlı kalıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.